כללי

השפעת תשתיות תחבורה על מחיר י נכסים בישראל

003

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

לתשתיות תחבורה יש השפעה חזקה על ביקושים בתחום הנדל"ן באזורי מגורים ואזורי מסחר. גישה נוחה לאפשרויות תחבורה יעילות יכולה גם להשפיע באופן מהותי על מחיר הנכס. במאמר זה נעמיק כיצד פיתוחים שונים של תשתיות תחבורה משפיעות על מגמות הנדל"ן באזורים שונים בארץ.

קרבה לתחבורה ציבורית

נכסים הממוקמים ליד רשתות תחבורה ציבורית מפותחות נוטים להיות יקרים יותר. אם מסתכלים על מגמות השינוי במחירים של נכסים בשנים האחרונות באתרים כמו הומלי ניתן לשים לב שבערים כמו תל אביב, ירושלים וחיפה, הרחבת תשתיות של אוטובוסים ורכבות הביאה להגברת הביקוש לנכסים במרחק הליכה מתחנות שלהם. הנוסעים מעריכים את הנוחות של תחבורה ציבורית עבור נסיעות יומיות, מה שמפחית את התלות ברכב פרטי. האפשרות הזאת הגבירה משמעותית את הביקוש לנכסים שנמצאים קרוב לתחבורה ציבורית, כי לא חייבים כיום לרכוש כרטיס חופשי חודשי בשביל ליהנות מעלויות נסיעה משתלמות יותר בתחבורה ציבורית בארץ (בשונה מאיך שזה היה לפני כעשור ומעלה).

פרויקטים של רכבת מהירה

להשקעה של ישראל בפרויקטים של רכבת מהירה, כמו קו ירושלים-תל אביב וקו תל אביב-אילת העתידי, הייתה השפעה עמוקה על מחירי הנכסים. אזורים לאורך נתיבי הרכבת האלה חוו ביקוש מוגבר מצד נוסעים שמעוניינים ליהנות מאפשרויות תחבורה מהירות ויעילות יותר. מחירי הנכסים עלו בציפייה לשיפור קישוריות הרכבת.

תשתיות כבישים ונגישות

שיפורים ברשתות הכבישים, לרבות כבישים מהירים ומחלפים, השפיעו גם על מחירי הנכסים. אזורים הנהנים מקישוריות כבישים משופרת למרכזים כלכליים מרכזיים נוטים למשוך יזמים ומשקיעים. זמני הנסיעה המופחתים והנגישות המשופרת הופכים את האזורים האלה למושכים יותר הן למטרות מגורים והן למטרות מסחר.

נגישות לשדה התעופה

קרבה לשדות תעופה בינלאומיים, כמו שיש באילת ובערים שנמצאות קרוב ללוד, יכולה להשפיע באופן משמעותי על מחיר הנכס. אזורים עם גישה נוחה לשדות תעופה אטרקטיביים למטיילים תכופים ולעסקים בעלי קשרים בינלאומיים. הנוחות של הגעה מהירה לשדה התעופה יכולה להגביר את הביקוש לנכסים באזורים אלה.

הרחבת הפרברים

פרויקטים של תשתית תחבורה עודדו את הרחבת הפרברים, מכיוון שנוסעים מחפשים אפשרויות דיור סבירות במרחק נסיעה סביר מהערים הגדולות. אזורים פרבריים עם קישורי תחבורה טובים חוו גידול אוכלוסין והגדלת מחירי הנכסים.

לסיכום

ההשפעה של תשתיות תחבורה על מחירי הנכסים בישראל אינה מוטלת בספק. מערכות תחבורה מתוכננות היטב ונגישות, בין אם באמצעות תחבורה ציבורית, רכבת מהירה, כבישים משופרים, או קרבה לשדות תעופה בהחלט יכולות להגביר משמעותית את הביקוש והערך של נדל"ן באזורים ספציפיים.

ככל שישראל ממשיכה להשקיע בתשתיות תחבורה כדי לענות על הצרכים המתפתחים של תושביה ועסקיה, מחירי הנכסים באזורים עם תשתיות תחבורה ציבורים מפותחת צפויים להישאר חזקים. משקיעי נדל"ן ורוכשי דירות צריכים לקחת בחשבון את השפעת אפשרויות התחבורה בקבלת החלטות בשוק הנדל"ן הדינמי.

תפריט נגישות אתר