אופנועים

ביטוח מקיף לאופנוע – האם שווה לעשות ובאילו מקרים?

ביטוח מקיף לאופנוע

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

כאשר מדובר על אופנועים וקטנועים, השאלה של ביטוח מקיף הופכת לרלוונטית במיוחד. אז דיברנו על אזעקה לאופנוע וכיצד לבחור אותה, אבל האם התקנת אזעקה לאופנוע, משוכללת ומתקדמת ככל שתהיה, פוטרת אותי מרכישת ביטוח מקיף? שאלת השאלות כנראה. הלב כואב בכל שנה מחדש כאשר שמו של סוכן הביטוח מרצד על מסך הטלפון, זמן שהוא ממתין לנו מצידו השני של הקו כדי לבשר לנו שלמרות שהיינו נהגים זהירים גם השנה, בשנה הבאה ניאלץ לשלם 5% יותר על הפרמיה.

חשיבות הביטוח המקיף לאופנועים

תגידו מה שתגידו – ביטוח מקיף לאופנוע היא כמעט חובה וככל הנראה לא נופל תחת ההגדרה "מותרות". בטח כאשר כלי רכב דו גלגלי הם הנגנבים ביותר בישראל כבר מי יודע כמה שנים ברציפות. ובביטוח כמו בביטוח, משלמים כמה שנדרש ומתפללים שלא נצטרך להשתמש. ובכל זאת, משום שבדיוק על מיתר הפחד הזה פורטות חברות הביטוח, שווה לבדוק בדיוק על מה אנחנו משלמים וכמה.

ככלי רכב שנמצא בסיכון גבוה יותר לגניבה ולנזקים, אופנועים זקוקים לביטוח מקיף כדי להבטיח שקט נפשי לבעליהם. הביטוח המקיף לא רק מכסה נזקים שנגרמו בתאונות, אלא גם גניבות, נזקי טבע ופגיעה מכוונת מצד גורמים זדוניים. זאת אומרת, גם אם אתם נוהגים בזהירות מרבית ומגנים על האופנוע שלכם במערכות אזעקה מתקדמות, עדיין יש סיכון ממשי שאופנועכם ייגנב או יינזק באופן שאינו תלוי בכם.

איך לבחור ביטוח מקיף מתאים?

על רכב דו גלגלי לא חלה התקינה שחלה על ביטוח מקיף לרכב פרטי. זה לבדו עלול לגרום לפערים גדולים מאוד בין הצעות המחיר שתקבלו כדי לבטח את הקטנוע או האופנוע שלכם. לא זו אף זו – עלות הביטוח היא גם נגזרת של פרמטרים נוספים המשפיעים על המחיר: עבירות קודמות, גיל, ותק בנהיגה, השתתפות עצמית אם יש, דגם הכלי כמובן ועוד. אז כבר ברור שכדאי מאוד לערוך סקר שוק קצר (אפילו ארוך לא יזיק) לפני שמחדשים אוטומטית את הסוכן שאתם מכירים כבר 20 שנה, קל וחומר אם מדובר בחברה שאין לכם אליה שום קשר מלבד עסקי. אם אתם מהרוכבים על ארבע – גם ביטוח מקיף לטרקטורון זה משהו ששווה בדיקה, וכנ"ל גם לרייזר.

בעת בחירת ביטוח מקיף, חשוב לבדוק את תנאי הפוליסה בצורה יסודית. לדוגמה, האם הפוליסה מכסה רק גניבה של האופנוע או גם נזקים שנגרמו במהלך ניסיון גניבה? האם הפוליסה כוללת שירותי גרירה במקרה של תאונה? האם ישנה השתתפות עצמית גבוהה במיוחד שעלולה להפוך את הביטוח לפחות משתלם?

מה כולל הביטוח המקיף לאופנוע?

בין אם אתם מעדיפים שני גלגלים ובין אם ארבעה, רצוי מאוד לבדוק מה כולל הכיסוי הביטוחי ובאילו מקרים מגיע לכם פיצוי ותוך כמה זמן. חשוב להקפיד שיגיע פיצוי במקרים הללו:

  • גניבה של הכלי ואי מציאתו תוך חודש ימים
  • ניסיון גניבה שבמהלכה נגרם לכלי נזק. כנ"ל תאונת דרכים.
  • פגיעה מכוונת בכלי, אלא אם, כמובן, נעשתה על ידכם או בהוראתכם, שאז תהיה זו הונאת ביטוח.
  • פגעי טבע כמו מכת ברק או התפוצצות שפוגעת בכלי.

בנוסף, ישנם מקרים שבהם ניתן לקבל פיצוי על נזקים שנגרמו לרכיבים שאינם חלק אינטגרלי מהאופנוע. לדוגמה, נזקים לציוד נלווה כמו קסדות, ביגוד מגן או מערכות שמע שהותקנו באופנוע. חשוב לבדוק אם הפוליסה כוללת כיסוי עבור רכיבים אלו ומה התנאים לקבלת הפיצוי.

רכיבים שאינם מכוסים בביטוח מקיף

דברים שאינם חלק אינטגרלי מהכלי שלכם לא יכוסו על ידי הביטוח. במקרים מסוימים ניתן לבטח אותם בנפרד, אם כי העלות תהיה יקרה מאוד. בדרך כלל מדובר על רכיבים דיגיטליים ואלקטרוניים (נאמר נגן מוסיקה), תוספות מכאניות שונות שהותקנו מאוחר יותר, צמיגים, נזק משום עומד יתר על הכלי וכדומה.

למרות זאת, ניתן למצוא פוליסות ביטוח מקיף הכוללות כיסוי נרחב יותר עבור רכיבים נוספים. לדוגמה, ישנן פוליסות המכסות ציוד נלווה כמו ג'קטים, כפפות וקסדות, וכן תוספות מכאניות שהותקנו באופנוע לאחר רכישתו. יש לבדוק את תנאי הפוליסה ולהבין אילו רכיבים מכוסים ואילו לא, כדי להימנע מהפתעות בלתי נעימות במקרה של נזק או גניבה.

שילוב בין מערכת איתור לביטוח מקיף

שאלת השאלות – יש לי אחלה מערכת מיגון ואיתור. צריך ביטוח מקיף? עקרונית, כל דבר שיוציא לגנבים את הנשמה הוא כמובן מבורך. גם מעשית. אם השאלה היא עקרונית אז התשובה היא לחלוטין כן. מערכת אזעקה ו/או מערכת איתור לאופנוע אינן מחליפות ביטוח מקיף ולמעשה עונות על צורך אחר, גם אם דומה. אולם, לשאלה הזו לעולם ייכנס גם השיקול הכלכלי. לכן, השאיפה היא למצוא את האיזון בין מערכת איתור ואזעקה לקטנוע ואופנוע לבין עריכת ביטוח מקיף – איזון שיהלום את יכולותיכם הכלכליות מחד, ויספק את ההגנה הנדרשת לכלי שלכם מאידך.

בינינו, למנוע לגמרי גניבות לא נוכל לעולם. לפחות נהיה שקטים שעשינו כל מה שהיה ביכולתינו על מנת להקשות על אלה שחשקה נפשם באופנוע והתלבשו דווקא על שלנו. יחד עם זאת, יש כיום מערכות איתור שמסוגלות גם להשיב (או לפחות לנסות להשיב) את הכלי לשכם באמצעות סיירים פרטיים ושיתוף פעולה עם המשטרה. זוהי גם אופציה ששווה בדיקה.

טיפים לבחירת מערכת מיגון ואיתור

אם החלטתם להשקיע במערכת מיגון ואיתור לאופנוע שלכם, חשוב לבחור מערכת מתקדמת ואמינה. מערכות מתקדמות כוללות חיישני תנועה ורעידות, גלאי זעזועים ויכולות דיווח בזמן אמת על מיקום הכלי. חשוב לבדוק את אמינות הספק והאם המערכת כוללת שירותי תמיכה ושירות לאחר המכירה. בנוסף, מערכות משולבות מיגון ואיתור יכולות להציע הגנה מקיפה יותר על הכלי שלכם, ולתרום לשקט הנפשי שלכם כבעלי אופנוע.

לסיכום: מדוע כדאי להשקיע בביטוח מקיף

בכל מקרה, לא מומלץ לצאת לדרך לפני שערכתם ביטוח מקיף ולו הבסיסי ביותר שיוכל להשיב לכם לפחות חלק מערכו של הכלי במקרה של גניבה או נזק רציני. הסטטיסטיקה לא משקרת והיא יכולה לתפוס גם אתכם יום אחד, ככל הנראה בדיוק ברגע הכי לא מתאים. על מנת שזה יעלה לכם יותר בזול, הקדישו את הזמן הנדרש לעריכת סקר שוק, התייעצו עם מביני דבר, בדקו לעומק ובאופן כללי סעו בזהירות.

תפריט נגישות אתר